VJ0603Y153MXQPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y153MXQPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
10V
Height :
950μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.015µF
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Width :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vishay / Vitramon VJ0603Y153MXQPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 0.015muF