VJ0603Y153MXAAC
Mfr.Part #
VJ0603Y153MXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
920μm
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.015µF
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
VJ0603Y153MXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y153MXAAC
VJ 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)