VJ0603Y153KFAAP
Mfr.Part #
VJ0603Y153KFAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Depth :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Dielectric :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.015µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Datasheets
VJ0603Y153KFAAP
Vishay / Vitramon VJ0603Y153KFAAP
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±10% 0.015muF