VJ0603Y153JXXAP
Mfr.Part #
VJ0603Y153JXXAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.015µF
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
800μm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
VJ0603Y153JXXAP
Vishay / Vitramon VJ0603Y153JXXAP
VJ 0.015μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)