VJ0603Y152MXQCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y152MXQCW1BC
Description
CAP CER 1500PF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Width :
800μm
Height :
950μm
Capacitance :
1500pF
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
10V
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Tantalum
Vishay / Vitramon VJ0603Y152MXQCW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 1500pF