VJ0603Y152KXCAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Y152KXCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 200V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±10%
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Capacitance :
1500pF
Depth :
800μm
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
VJ0603Y152KXCAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y152KXCAC
VJ 1500pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)