VJ0603Y151MXJCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y151MXJCW1BC
Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0603
Capacitance :
150pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Tantalum
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Length :
1.6mm
X7R
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Case Code (Imperial) :
Width :
800μm
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Height :
950μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Vishay / Vitramon VJ0603Y151MXJCW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 150pF