VJ0603Y123MXQPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y123MXQPW1BC
Description
CAP CER 0.012UF 10V X7R 0603
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Height :
950μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
10V
Series :
VJ
Width :
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
0.012µF
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Lead Free :
Lead Free
Vishay / Vitramon VJ0603Y123MXQPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 0.012muF