VJ0603Y123MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603Y123MXJPW1BC
Description
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Height :
950μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
800μm
Capacitance :
0.012µF
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay / Vitramon VJ0603Y123MXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 0.012muF