VJ0603Y123MXAAP31
Mfr.Part #
VJ0603Y123MXAAP31
Description
CAPACITOR CERAMIC 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Applications :
Automotive
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PAPER, 11.25/13 INCH
Series :
VJ
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Height :
0.97mm
Capacitance :
0.012µF
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ0603Y123MXAAP31
Vishay / Vitramon VJ0603Y123MXAAP31
VJ CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 0.012muF