VJ0603Y104MXJAB
Mfr.Part #
VJ0603Y104MXJAB
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Packing Method :
Bulk
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
0.1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
VJ0603Y104MXJAB
Vishay / Vitramon VJ0603Y104MXJAB
VJ 0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603Y104MXJAB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
VJ0603Y104MXJAB Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm