VJ0603Y104KXJAC
Mfr.Part #
VJ0603Y104KXJAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Stock
200
In Stock :
200
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
1608
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
VJ
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
920μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.1μF
Published :
2007
Dielectric Material :
Ceramic
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Thickness :
914.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ0603Y104KXJAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y104KXJAC
VJ 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)