VJ0603Y104KNJAJ
Mfr.Part #
VJ0603Y104KNJAJ
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 EPOXY
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Height :
0.92mm
Capacitance :
0.1μF
Datasheets
VJ0603Y104KNJAJ
Vishay / Vitramon VJ0603Y104KNJAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±10% 0.1muF