VJ0603Y104JXJAC
Mfr.Part #
VJ0603Y104JXJAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Thickness :
914.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Length :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
920μm
Depth :
800μm
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
VJ0603Y104JXJAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y104JXJAC
VJ 0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)