VJ0603Y103KFAAO
Mfr.Part #
VJ0603Y103KFAAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
Voltage - Rated :
50V
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
VJ0603Y103KFAAO
Vishay / Vitramon VJ0603Y103KFAAO
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±10% 10000pF