VJ0603Y102MXAAC
Mfr.Part #
VJ0603Y102MXAAC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
150°C
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Height :
920μm
Min Operating Temperature :
-55°C
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Datasheets
VJ0603Y102MXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y102MXAAC
VJ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)