VJ0603Y102KXCAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Y102KXCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
800μm
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness :
914.4μm
Series :
VJ
Radiation Hardening :
No
Weight :
2.012816mg
Height :
920μm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ0603Y102KXCAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y102KXCAC
VJ 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)