VJ0603Y102KFBAC
Mfr.Part #
VJ0603Y102KFBAC
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1000pF
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ0603Y102KFBAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y102KFBAC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±10% 1000pF