VJ0603Y102KFAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Y102KFAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Capacitance :
1000pF
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Series :
VJ
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0603Y102KFAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y102KFAAC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±10% 1000pF