VJ0603Y102JXJAC
Mfr.Part #
VJ0603Y102JXJAC
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V
Radiation Hardening :
No
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ0603Y102JXJAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y102JXJAC
VJ 1000pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)