VJ0603Y102JXBAC
Mfr.Part #
VJ0603Y102JXBAC
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Published :
Capacitance :
1000pF
Termination :
SMD/SMT
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
800μm
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
100V
GENERAL PURPOSE
Height :
920μm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ0603Y102JXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y102JXBAC
VJ 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)