VJ0603Y102JNBAJ
Mfr.Part #
VJ0603Y102JNBAJ
Description
CAP CER 1000PF 100V 0603 EPOXY
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
0.92mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Width :
0.8mm
Capacitance :
1000pF
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
VJ0603Y102JNBAJ
Vishay / Vitramon VJ0603Y102JNBAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±5% 1000pF