VJ0603Y102JFJAC
Mfr.Part #
VJ0603Y102JFJAC
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603
Capacitance :
1000pF
Series :
VJ
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
16V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ0603Y102JFJAC
Vishay / Vitramon VJ0603Y102JFJAC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±5% 1000pF