VJ0603V823ZXACW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603V823ZXACW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 50V Y5V 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.082µF
Weight :
2.012816mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
950μm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
-20% +80%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Dielectric :
Y5V
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Vishay / Vitramon VJ0603V823ZXACW1BC
VJ 0.082μF 50V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)