VJ0603V823MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603V823MXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 16V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Weight :
2.012816mg
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
85°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
950μm
Dielectric Material :
Tantalum
Temperature Coefficient :
Y5V F
Dielectric :
Y5V
Min Operating Temperature :
-25°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Width :
800μm
Voltage - Rated :
16V
Length :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.082µF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Vitramon VJ0603V823MXJPW1BC
VJ 0.082μF 16V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603V823MXJPW1BC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -25°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5V F.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
VJ0603V823MXJPW1BC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V