VJ0603V563ZXXCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603V563ZXXCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 25V Y5V 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.056μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
800μm
Y5V F
Dielectric :
Y5V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
950μm
Published :
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Tolerance :
-20% +80%
Weight :
2.012816mg
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
Vishay / Vitramon VJ0603V563ZXXCW1BC
VJ 0.056μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)