VJ0603V393MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603V393MXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 16V Y5V 0603
Voltage - Rated :
16V
Published :
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Height :
950μm
Width :
800μm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
0.039µF
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Series :
VJ
Depth :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Vishay / Vitramon VJ0603V393MXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm Y5V F ±20% 0.039muF