VJ0603V273MXQCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603V273MXQCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 10V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
10V
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-25°C
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
±20%
Width :
800μm
Capacitance :
0.027μF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
Y5V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Y5V F
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Height :
950μm
Vishay / Vitramon VJ0603V273MXQCW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm Y5V F ±20% 0.027muF