VJ0603V223MXQPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603V223MXQPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 10V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
VJ
Width :
800μm
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Height :
950μm
Dielectric Material :
Tantalum
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
0.022µF
Vishay / Vitramon VJ0603V223MXQPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm Y5V F ±20% 0.022muF