VJ0603V183ZXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603V183ZXJPW1BC
Description
CAP CER 0.018UF 16V Y5V 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
Published :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
-20% +80%
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
16V
Weight :
2.012816mg
Capacitance :
0.018μF
Voltage - Rated :
16V
Min Operating Temperature :
-25°C
Surface Mount, MLCC
Vishay / Vitramon VJ0603V183ZXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm Y5V F -20% +80% 0.018muF