VJ0603V123MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603V123MXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 16V Y5V 0603
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.012µF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Height :
950μm
Published :
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Tantalum
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
Y5V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
800μm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
16V
Vishay / Vitramon VJ0603V123MXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm Y5V F ±20% 0.012muF