VJ0603Q8R2CXAAC
Mfr.Part #
VJ0603Q8R2CXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0603
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
8.2pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
800μm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
VJ High Q
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
Dielectric :
Height :
0.92mm
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Published :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603Q8R2CXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q8R2CXAAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 8.2pF