VJ0603Q820GFAAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q820GFAAI
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 82PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
82pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
0.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ High Q
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Datasheets
VJ0603Q820GFAAI
Vishay / Vitramon VJ0603Q820GFAAI
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±2% 82pF