VJ0603Q6R8BXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q6R8BXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
6.8pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Width :
0.8mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
VJ High Q
Surface Mount :
yes
Multilayer :
Feature :
High Q, Low Loss
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1pF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.92mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
VJ0603Q6R8BXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q6R8BXAAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 6.8pF