VJ0603Q5R6DXBAP
Mfr.Part #
VJ0603Q5R6DXBAP
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 0603
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Tolerance :
±0.5pF
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
100V
Feature :
High Q, Low Loss
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Capacitance :
5.6pF
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
0.92mm
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VJ0603Q5R6DXBAP
Vishay / Vitramon VJ0603Q5R6DXBAP
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.5pF 5.6pF