VJ0603Q5R6DXAAC
Mfr.Part #
VJ0603Q5R6DXAAC
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±0.5pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Height :
0.92mm
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
5.6pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ0603Q5R6DXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q5R6DXAAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.5pF 5.6pF