VJ0603Q5R6DFBAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q5R6DFBAI
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 5.6PF 100V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Height :
0.92mm
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Series :
VJ High Q
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
5.6pF
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Voltage - Rated :
100V