VJ0603Q5R6CXBAC
Mfr.Part #
VJ0603Q5R6CXBAC
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
5.6pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Voltage - Rated :
100V
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Q, Low Loss
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Surface Mount :
Width :
0.8mm
Height :
0.92mm
Datasheets
VJ0603Q5R6CXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q5R6CXBAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 5.6pF