VJ0603Q5R6CXAAP
Mfr.Part #
VJ0603Q5R6CXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0603
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
5.6pF
Feature :
High Q, Low Loss
Height :
0.92mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
800μm
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Datasheets
VJ0603Q5R6CXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603Q5R6CXAAP
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 5.6pF