VJ0603Q5R6CFBAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q5R6CFBAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 5.6PF 100V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
5.6pF
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Multilayer :
Height :
0.92mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
VJ High Q
Length :
1.6mm
Datasheets
VJ0603Q5R6CFBAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q5R6CFBAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 5.6pF