VJ0603Q560KFAAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q560KFAAI
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 56PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Height :
0.92mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
56pF
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
JESD-609 Code :
e4
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Temperature Characteristics Code :
C0G
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Series :
VJ High Q
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
Datasheets
VJ0603Q560KFAAI
Vishay / Vitramon VJ0603Q560KFAAI
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±10% 56pF