VJ0603Q560JEBAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q560JEBAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 56PF 100V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper
Width :
0.8mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
HTS Code :
Series :
VJ High Q
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height :
0.92mm
Capacitance :
56pF
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0603Q560JEBAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q560JEBAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±5% 56pF