VJ0603Q560JEAAI
Mfr.Part #
VJ0603Q560JEAAI
Description
CAP CER 56PF 50V 0603 EPOXY
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Width :
0.8mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e4
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Height :
0.92mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Capacitance :
56pF
Datasheets
VJ0603Q560JEAAI
Vishay / Vitramon VJ0603Q560JEAAI
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±5% 56pF