VJ0603Q560GXBAP
Mfr.Part #
VJ0603Q560GXBAP
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
56pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Height :
0.92mm
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±2%