VJ0603Q560GXAAP
Mfr.Part #
VJ0603Q560GXAAP
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Length :
1.6mm
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
0.92mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
50V
Width :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Q, Low Loss
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Pbfree Code :
Datasheets
VJ0603Q560GXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603Q560GXAAP
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±2% 56pF