VJ0603Q560GXAAC
Mfr.Part #
VJ0603Q560GXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Feature :
High Q, Low Loss
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
56pF
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
0.92mm
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%