VJ0603Q560GFBAO
Mfr.Part #
VJ0603Q560GFBAO
Description
CAP CER 56PF 100V 0603 EPOXY
Tolerance :
±2%
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packing Method :
TR, Paper
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e4
Height :
0.92mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Width :
0.8mm
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
56pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Pbfree Code :
Datasheets
VJ0603Q560GFBAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q560GFBAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±2% 56pF