VJ0603Q560GFAAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q560GFAAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 56PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper
HTS Code :
Series :
VJ High Q
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Multilayer :
yes
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.8mm
Height :
0.92mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603Q560GFAAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q560GFAAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±2% 56pF