VJ0603Q560FXAAP
Mfr.Part #
VJ0603Q560FXAAP
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Width :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Feature :
High Q, Low Loss
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±1%
Height :
0.92mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Datasheets
VJ0603Q560FXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603Q560FXAAP
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±1% 56pF