VJ0603Q560FEBAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q560FEBAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 56PF 100V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Series :
VJ High Q
Surface Mount :
yes
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
Capacitance :
56pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
0.92mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Packing Method :
TR, Paper
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e4
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VJ0603Q560FEBAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q560FEBAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±1% 56pF